Spis treści
- Nuklearne zagrożenie w kosmosie
- Zaostrzająca się rywalizacja w kosmosie
- Odpowiedź NATO
- Znaczenie Arktyki
Nuklearne zagrożenie w kosmosie
„Znamy doniesienia, że Rosja rozważa możliwość umieszczenia broni nuklearnej w kosmosie” i jest „to bardzo niepokojące” - powiedział Rutte w wywiadzie dla "Welt am Sonntag".
Zastosowanie nuklearnej broni antysatelitarnej miałoby na celu zniszczenie setek z około 7 tys. satelitów krążących na niskiej orbicie. „Rezultatem byłby gigantyczny chaos na Ziemi” - pisze "Welt". Rutte ostrzega, że takie działanie stanowiłoby naruszenie Traktatu o Przestrzeni Kosmicznej z 1967 roku.
Zaostrzająca się rywalizacja w kosmosie
Sekretarz generalny NATO podkreśla rosnącą rywalizację o wpływy w kosmosie:
„W ostatnich latach przestrzeń kosmiczna stała się coraz bardziej zatłoczona, niebezpieczna i nieprzewidywalna. Wiemy, że konkurencja w kosmosie jest zaciekła i staje się coraz ostrzejsza. I to nie tylko w kategoriach komercyjnych. To wpływa na całe nasze bezpieczeństwo”.
Odpowiedź NATO
NATO aktywnie reaguje na te zagrożenia jak zauważył Rutte:
"Sojusznicy w NATO dostosowują się do wyzwań w kosmosie, w tym do dzielenia się informacjami wywiadowczymi i tworzenia krajowych centrów dowodzenia w kosmosie. Ale także rozwijają mniejsze satelity, które są bardziej zwrotne i lepiej chronione" – powiedział sekretarz generalny NATO.
Znaczenie Arktyki
Rutte zwrócił również uwagę na rosnące znaczenie Arktyki, gdzie Chiny i Rosja zwiększają swoją obecność militarną i wykorzystują nowe szlaki morskie. Satelity odgrywają kluczową rolę w monitorowaniu tych działań: „Satelity mogą pomóc nam monitorować ruchy na lądzie i morzu, zapewniając jednocześnie naszym żołnierzom niezawodną i bezpieczną komunikację”.
PM/PAP
