Izrael odciął miasto Gaza i dokonuje ostrzału. USA wysyłają okręt podwodny

2023-11-06 8:36

Armia izraelska dotarła do wybrzeża i odcięła północną część Strefy Gazy wraz z jej stolicą od reszty terytorium - podała w niedzielę agencja AFP. Rzecznik armii Daniel Hagari powiedział, że siły zbrojne atakują z powietrza, ziemi i morza, aby stworzyć "nacisk, który doprowadzi do upadku Hamasu". Poza tym Centralne Dowództwo sił USA (US Central Command) poinformowało w niedzielę, że okręt podwodny klasy Ohio przybył do "rejonu odpowiedzialności", który obejmuje wschodni rejon Morza Śródziemnego, Morze Czerwone, Zatokę Perską i Zatokę Omańską.

Spis treści

  1. USA skierowały do wschodniego rejonu Morza Śródziemnego okręt podwodny z głowicami nuklearnymi
  2. Jordańskie lotnictwo dokonało zrzutu pomocy medycznej dla mieszkańców Gazy
  3. Miasto Kirjat Szmona ostrzelane rakietami
  4. Armia izraelska odcięła miasto Gaza od reszty terytorium i ostrzeliwuje je ze wszystkich stron
  5. USA usiłują zapobiec rozlaniu się konfliktu w Gazie na cały region
  6. Izrael twierdzi, że ma dowody, iż pod szpitalami i w ich okolicach znajduje się sieć tuneli Hamasu
  7. Ajatollah Chamenei przyjął szefa Hamasu, chwaląc upór mieszkańców Gazy
  8. Sekretarz stanu USA ostrzega przed „przymusowym przemieszczaniem” Palestyńczyków
  9. W izraelskich atakach zginęło 21 członków jednej rodziny
  10. Od początku działań lądowych Izrael zaatakował 2,5 tysiąca celów
  11. W wyniku izraelskich nalotów zaginęło ponad 60 zakładników
  12. Kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych w izraelskim nalocie na obóz Maghazi
  13. Rośnie liczba ofiar w Strefie Gazy

USA skierowały do wschodniego rejonu Morza Śródziemnego okręt podwodny z głowicami nuklearnymi

W komunikacie Dowództwa nie podano gdzie znajduje się okręt. Jak zaznacza portal Times of Israel jego przybycie może być częścią tej samej strategii, w ramach której wysłano już do tego rejonu dwie grupy uderzeniowe okrętów USA z lotniskowcami.

Mają one - podkreśla portal - odstraszać Iran i podporządkowane mu ugrupowania, w tym libański Hezbollah, od zaatakowania Izraela prowadzącemu operacje ofensywne w Gazie przeciwko Hamasowi.

Bartosiak o sytuacji Izraela

Jordańskie lotnictwo dokonało zrzutu pomocy medycznej dla mieszkańców Gazy

Król Jordanii Abdullah II poinformował w niedzielę na platformie X (dawny Twitter), że jordańskie lotnictwo wojskowe dokonało w niedzielę około północy "pilnego" zrzutu pomocy medycznej dla mieszkańców Gazy. Leki i materiały medyczne miały zostać zrzucone w rejonie jordańskiego szpitala polowego w Gazie.

"Pomoc dla naszych braci i sióstr, rannych podczas wojny w Gazie, jest naszym obowiązkiem. Zawsze będziemy tam dla naszych palestyńskich braci" - napisał jordański monarcha.

Zrzut pomocy medycznej dla mieszkańców Gazy przeprowadzony w niedzielę przez jordańskie lotnictwo wojskowe był koordynowany z Izraelem - podał w poniedziałek izraelski portal Walla, powołując się na wyższego rangą przedstawiciela Izraela, proszącego o zachowanie anonimowości.

Portal zauważa, że zrzut pomocy medycznej nastąpił po wizycie sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena w Ammanie, gdzie przeprowadził on w sobotę rozmowy z przedstawicielami kilku państw arabskich. Stany Zjednoczone nie komentowały zrzutu.

Miasto Kirjat Szmona ostrzelane rakietami

Położone na północy Izraela miasto Kirjat Szmona zostało w niedzielę wieczorem ostrzelane rakietami - poinformowały władze tego miasta cytowane przez portal Times of Israel. Według władz ponad połowa z z wystrzelonych 13 rakiet spadła na obszar miasta. Nie było ofiar.

Jak podano rakiety nadleciały z północy z kierunku Libanu. Dokonano dwóch ataków. Trzy rakiety trafiły w domy, które zostały znacznie uszkodzone, a jedna w samochód.

W mieście nie ma światła bowiem uszkodzona została energetyczna linia przesyłowa. Większość mieszkańców została ewakuowana a ci, którzy pozostali proszeni są o przebywanie w pobliżu schronów.

Wcześniej w niedzielę libański Hezbollah groził, że Izrael "zapłaci cenę" po tym jak, według służb bezpieczeństwa Libanu, izraelska rakieta trafiła w niedzielę na libańskim terytorium samochód zabijając cztery osoby.

Armia izraelska odcięła miasto Gaza od reszty terytorium i ostrzeliwuje je ze wszystkich stron

Rzecznik armii Daniel Hagari dodał, że armia utrzymuje korytarze humanitarne, by umożliwić ludności cywilnej ewakuację na południe Strefy. W Strefie po raz trzeci od czasu, kiedy organizacja Hamas zaatakowała Izrael 7 października, przestała działać łączność telefoniczna i internetowa. Lokalne media - poinformowała agencja AP - twierdzą, że siły izraelskie wejdą do miasta Gaza w ciągu 48 godzin

USA usiłują zapobiec rozlaniu się konfliktu w Gazie na cały region

Stany Zjednoczone usiłują zapobiec rozlaniu się wojny Izraela z palestyńskim Hamasem na cały region - oświadczył sekretarz stanu USA Antony Blinken, który odbywa na Bliskim Wschodzie dyplomatyczny maraton i w niedzielę złożył niezapowiedzianą wizytę w Iraku.

Blinken zapewnił, że władze USA dążą do osiągnięcia "humanitarnej pauzy" w starciach w Strefie Gazy. "Pauza" umożliwiłaby zrealizowanie kliku priorytetów, w tym zwiększenie dostaw pomocy humanitarnej oraz uwolnienie porwanych przez Hamas izraelskich zakładników, na którym to celu Stany Zjednoczone "silnie ogniskują uwagę".

Izrael twierdzi, że ma dowody, iż pod szpitalami i w ich okolicach znajduje się sieć tuneli Hamasu

Izraelskie wojsko oświadczyło w niedzielę, że odkryło sieć tuneli Hamasu, centra dowodzenia i wyrzutnie rakiet pod szpitalami w północnej Gazie i w ich sąsiedztwie.

„Hamas systematycznie wykorzystuje szpitale w ramach swojej machiny wojennej” – powiedział dziennikarzom główny rzecznik wojsk Izraela, kontradmirał Daniel Hagari. Podczas odprawy dla mediów Hagari przedstawił filmy, zdjęcia i nagrania audio, które jego zdaniem demonstrują strategię Hamasu polegającą na wykorzystywaniu szpitali jako osłony i uniemożliwianiu ludności cywilnej opuszczania stref walk - poinformowała agencja Reutera.

Powiedział także, że ponad 800 rakiet wystrzelonych ze Strefy Gazy na Izrael podczas wojny nie doleciało do celu, ale spadło w Strefie, powodując znaczne straty wśród ludności cywilnej.

Izrael od dłuższego czasu informował, że pod największym szpitalem Gazy, Al-Shifa, Hamas umieścił swoje centrum operacyjne. Hagari postawił obecnie podobne zarzuty w stosunku do dwóch innych szpitali w północnej Gazie – finansowanego przez Katar szpitala Sheikh Hamad Hospital i szpitala zbudowanego przez Indonezyjczyków.

Hagari powiedział, że na dwóch nagraniach wideo ze szpitala katarskiego widać otwór prowadzący do tuneli Hamasu oraz uzbrojonych terrorystów Hamasu strzelających ze szpitala do izraelskich żołnierzy. Dodał, że jedno zdjęcie satelitarne pokazuje wyrzutnie rakiet znajdujące się po drugiej stronie ulicy od indonezyjskiego szpitala. „Wystrzeliwują rakiety na Izrael 75 metrów od szpitala. Dlaczego? Wiedzą dokładnie, że jeśli Izrael uderzy z powietrza w taką wyrzutnię, szpital zostanie uszkodzony” – powiedział.

Armia izraelska systematycznie pokazuje wyrzutnie Hamasu umieszczone w dzielnicach mieszkalnych, a nawet na placach zabaw dla dzieci.

Ajatollah Chamenei przyjął szefa Hamasu, chwaląc upór mieszkańców Gazy

Ajatollach Ali Chamenei, Najwyższy Przywódca Iranu, przyjął szefa terrorystycznej palestyńskiej organizacji Hamas, Ismaila Haniyeha, podały w niedzielę oficjalne media teherańskie.

Lider Hamasu przekazał informacje o rozwoju sytuacji w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu. Ajatollah pochwalił upór mieszkańców Gazy i wyraził żal z powodu zbrodni "syjonistycznego reżimu wspieranego bezpośrednio przez Waszyngton i niektóre inne kraje Zachodnie" - podała telewizja irańska. Agencja Tasnim - zauważa agencja Reuters - dodała, że Chamenei "podkreślił stałą politykę wspierania palestyńskiego oporu przez Teheran".

Iran, który twierdzi, że nie uczestniczył w przygotowaniu ataku Hamasu na Izrael, grozi "ciężkimi konsekwencjami", jeżeli Izrael nie zatrzyma ofensywy.

Sekretarz stanu USA ostrzega przed „przymusowym przemieszczaniem” Palestyńczyków

Sekretarz stanu USA Antony Blinken ostrzegł w niedzielę przed „przymusowym przemieszczaniem” Palestyńczyków ze Strefy Gazy – oświadczył jego rzecznik.

Blinken, który wypowiadał się po spotkaniu z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem w Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu, zaapelował też o powstrzymanie „aktów przemocy ze strony ekstremistów” przeciwko Palestyńczykom na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu, gdzie wspólnota międzynarodowa obawia się rozszerzenia konfliktu.

Blinken i Abbas rozmawiali około godziny, ale nie spotkali się potem z dziennikarzami.

Abbas powiedział Blinkenowi, że powinno nastąpić natychmiastowe zawieszenie broni oraz że trzeba wpuścić do Strefy Gazy pomoc humanitarną – powiedział rzecznik palestyńskiego przywódcy Nabil Abu Rudejne.

Jak podkreśla agencja Reutera, Blinken podczas obecnej wizyty w regionie usiłuje zapobiec rozszerzeniu się konfliktu między Hamasem i Izraelem, a także próbuje zainicjować rozmowy o zarządzaniu Strefą Gazy po całkowitym zniszczeniu Hamasu, co zapowiedział Izrael.

W izraelskich atakach zginęło 21 członków jednej rodziny

21 członków jednej palestyńskiej rodziny zginęło w nocy z soboty na niedzielę w izraelskich atakach na Strefę Gazy – poinformowało palestyńskie ministerstwo zdrowia.

„Ofiary należą do rodziny Abu Hasira. Izraelskie pociski trafiły w ich dom, który był pełen kobiet i dzieci” – podał resort zdrowia.

Agencji Reutera nie udało się potwierdzić tej informacji z niezależnych źródeł.

Od początku działań lądowych Izrael zaatakował 2,5 tysiąca celów

Izraelska armia poinformowała w niedzielę, że od rozpoczęcia działań lądowych przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy zaatakowała ponad 2,5 tysiąca celów.

Izraelskie wojsko poinformowało, że działania lądowe koordynowane są z lotnictwem i marynarką wojenną.

Żołnierze kontynuują "eliminację terrorystów" w bezpośredniej walce - podała izraelska armia.

Poinformowała także, że żołnierze wskazują lotnictwu cele ataków z powietrza: składy broni, centra dowodzenia i posterunki obserwacyjne Hamas.

W wyniku izraelskich nalotów zaginęło ponad 60 zakładników

Zbrojne skrzydło palestyńskiego Hamasu poinformowało, że w wyniku izraelskich nalotów na Strefę Gazę zaginęło ponad 60 zakładników.

Abu Ubaida, rzecznik Brygad al-Kassam, zbrojnego skrzydła Hamasu, powiedział także, że pod gruzami znajdują się ciała 23 izraelskich zakładników.

"Wydaje się, że nigdy nie będziemy w stanie do nich dotrzeć ze względu na ciągłą brutalną agresję okupanta wobec Gazy" – stwierdził Ubaida.

Agencja Reutera napisała, że nie jest w stanie zweryfikować tych informacji.

Kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych w izraelskim nalocie na obóz Maghazi

51 Palestyńczyków zginęło w sobotę wieczorem w izraelskim bombardowaniu obozu dla uchodźców Maghazi w Strefie Gazy - podała palestyńska agencja informacyjna WAFA, którą cytuje Reuters. Agencja AFP pisze o co najmniej 30 ofiarach śmiertelnych.

Według Reutersa w izraelskim bombardowaniu zginęły głównie kobiety i dzieci. Wiele osób zostało rannych. Izraelskie wojsko nie skomentowało tych doniesień.

Z kolei AFP, powołując się na ministerstwo zdrowia Strefy Gazy, pisze o co najmniej 30 ofiarach śmiertelnych i ok. 100 osobach rannych.

Według palestyńskiego resortu bezpośrednim celem izraelskiego bombardowania były cywilne domy, co potwierdził naoczny świadek, na którego powołuje się AFP, który stwierdził, że zniszczonych zostało kilka domów.

Maghazi znajduje się w muhafazie Dajr al-Balah w środkowej Strefie Gazy.

Rośnie liczba ofiar w Strefie Gazy

9 770 osób, w tym 4 800 dzieci, zginęło w Strefie Gazy od początku wojny między Hamasem i Izraelem – poinformowało w niedzielę palestyńskie ministerstwo zdrowia.

Wśród zabitych jest też 2 550 kobiet – dodał resort.

PM/PAP

Sonda
W konflikcie w Izraelu opowiadasz się za...

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki