Gen. Starzyński: Jako pierwsi w NATO przesyłamy dane przez Link 16. To standard którego używają F-35

2025-03-25 8:55

„Muszę się pochwalić [...] Od paru tygodni rozpoczęliśmy przesyłanie do NATO danych za pomocą protokołu Link 16, czyli znacznie szybszy, więcej pojemności, mniej ograniczeń, więcej możliwości” – mówi w wywiadzie gen, dyw. pil. Ireneusz Starzyński, dowódca Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwa Komponentu Powietrznego (COP-DKP). Jak wyjaśnia, Link 16 jest wykorzystywany przez najnowsze typy maszyn, takie jak F-35 czy F-16, aby komunikować się szybciej i wymieniać więcej informcji. A na współczesnym polu walki informacje to często kwestia życia lub śmierci.

Garda: Gen. Starzyński o dowodzeniu przestrzenią powietrzną

W rozmowie z redaktorem Juliuszem Sabakiem generał Starzyński wyjaśnia rolę, jaką pełni Centrum Operacji Powietrznych, powszechnie niezbyt znany, ale bardzo istotny element systemu dowodzenia siłami powietrznymi. Nie tylko polskimi. - „Jako członek Sojuszu jesteśmy w linii dowodzenia NATO” – podkreśla dowódca COP-DKP – „Czy to będą samoloty polski, niemiecki czy francuskie, są dowodzone przez NATO, poprzez Centrum Operacji Powietrznych. Pośrednio, gdyż centrum dowodzenia NATO znajduje się w Niemczech, w Ueden. Jest to Combined Air Operations Center, tak zwane CAOC.”

To dowództwo jest jest elementem dowodzącym systemem NATO Integrated Air Defense System (NATINADS), który łączy na poziomie sojuszniczym systemy obrony przeciwlotniczej i siły powietrzne. Jak przypomina gen. Starzyński - „Polskie samoloty operujące w przestrzeni powietrznej Polski, również są traktowane jako samoloty NATOwskie”. Tak więc stanowią one element całego systemu

Z drugiej strony to dowództwo w Polsce kieruje operacjami nad terytorium Polski, ale też zbiera za pomocą sensorów takich jak radary informacje na temat tego, co dzieje się w pobliżu. Na przykład stale obserwuje i przetwarza informacje na temat aktywności nad terytorium Ukrainy czy Rosji. Jest to ważne ze względu na kolejne zadanie Centrum Operacji Powietrznych, jakim jest planowanie działań i operacji powietrznych. Na przykład obrony terytorium Polski przed zagrożeniami powietrznymi. Stąd potrzeba stałego zbierania, analizowani i przetwarzania danych, zbieranych przez własne i sojusznicze systemy. 

Portal Obronny SE Google News
Sonda
Czy Polska powinna dokupić F-35?
Express Biedrzyckiej - seria DOBRZE POSŁUCHAĆ
Ukraina ZDANA na ŁASKĘ TRUMPA? Gen. Koziej o przyszłości wojny. EXPRESS BIEDRZYCKIEJ